Nádorová onemocnění u psů a koček
V posledních desetiletích došlo k výrazné změně ve vztahu člověka a psa či kočky. Tito domácí mazlíčci od nás dostávají výrazně více pozornosti. Díky lepším životním podmínkám, stravě, preventivní péči a podobně se psi a kočky dožívají vyššího věku. Ruku v ruce se stářím a ostatními faktory jako např. přešlechtěností některých plemen či civilizačním vlivy, se však setkáváme s mnoha závažnými onemocnění. Na předním místě bohužel stojí nádorová onemocnění. Dle některých pramenů kolem 50% psů starších 10 let zemře přímo či nepřímo na následky nádorového procesu. Ve srovnání s člověkem onemocní psi rakovinou dokonce dvakrát tolik, kočky naopak méně často. Nejčastěji se u psů i koček objevují novotvary kůže a mléčné žlázy.
K lepšímu pochopení této problematiky je vhodné vysvětlit několik pojmů:
- Nádor (tumor, novotvar) je patologický útvar tvořený tkání, jejíž růst se vymkl kontrole organismu a roste na něm nezávisle.
- Maligní (zhoubný) nádor při svém růstu ničí okolní tkáně a zakládá dceřiná ložiska (metastázy). Typickým příkladem je karcinom mléčné žlázy, který je reprezentován útvarem na mléčné liště a případnými metastatickými ložisky nejčastěji na plicích či v mízních uzlinách.
- Benigní (nezhoubný) nádor roste ohraničeně a metastázy nezakládá. Může však utlačovat okolní struktury či jinak mechanicky překážet. Příkladem je v tomto případě adenom mléčné žlázy, který tvoří útvar na mléčné liště bez dalších ložisek. I ten však může znepříjemňovat život zvířete tím, že mu brání v pohybu, zvíře si ho může zraňovat, může se zanítit, bolet a podobně.
O vzniku nádorového bujení existuje mnoho teorií. Jednou z nich je, že se jedná o proces podmíněný genetickými změnami, které jsou vyvolány vnějšími podmínkami (např. cigaretovým kouřem, některými chemikáliemi či viry). Nádory jsou typickým projevem stárnoucího organismu, ale lze se s nimi setkat i u mladých jedinců.
Onkologie malých zvířat nezůstává jak v oblasti diagnostiky tak terapie za medicínou humánní pozadu. Kromě rentgenového a ultrasonografického přístroje mají dnes mnozí veterinární lékaři přístup i k magnetické rezonanci či počítačové tomografii. Pro určení definitivní diagnózy je však třeba odebrat vzorek novotvaru (biopsie) či celý útvar a ten podrobit histologickému vyšetření. V České republice je v současné době několik laboratoří, které toto vyšetření provádějí. Majitel zvířete zná díky nim většinou do 14 dní přesnou diagnózu.
K odstranění či omezení nádorového bujení slouží u zvířat nejen chirurgie, ale i chemoterapie a ozařování. Při rozhodování o dalším postupu považuji za důležité zvážit několik faktorů:
- rozsah novotvaru (Někdy, v případě zanedbání ze strany majitele či extrémně rychlém růstu nádoru je velmi obtížné až nemožné jej chirurgicky odstranit.)
- histologický typ tumoru (maligní versus benigní, stupeň malignity...)
- výskyt metastatických ložisek (Např. otázka, zda má smysl operovat nádor na mléčné žláze pokud rentgenologické vyšetření hrudníku ukáže neoperabilní metastatické ložiska v plicích.)
- celkový stav zvířete (Např. otázka, zda zvládne zvíře anestezii pokud má zhoršenou funkci ledvin, jater, srce...)
- vztah zvířete k ošetřování (Např. situace, kdy chemoterapie znamenající opakované nitrožilní aplikace podávané na veterinární klinice dá v konkrétním případě zvířeti několik málo měsíců života. Ale pes nesnáší návštěvy u veterináře, aplikace léků, nošení límce a podobně. Budou pozitiva zvolené terapie převažovat nad negativy?)
- časové a finanční možnosti majitele.
K výraznému pokroku došlo v posledních letech v oblasti podpůrné terapie onkologického veterinárního pacienta. Kromě speciálních komerčních diet (ve formě konzerv či granulí) lze u těchto pacientů doporučit i doplňky krmiva (např. tablety Vetinmune), které napomáhají organismu v boji s nádorovým bujením či v rekonvalescenci po jeho odstranění. Tyto preparáty stimulují imunitní systém, zlepšují hojení ran a působí protizánětlivě. Pes či kočka se tak s jejich pomocí lépe vyrovnává se stresem spojeným s léčbou, organismus má větší šanci svým imunitním systémem odhalit a zlikvidovat případné nádorové buňky a tkáně po terapii snadněji regenerují.
MVDr. Pavla Holá (Radová)
VETINMUNE
Indikace
- leishmanioza (parazitární onemocnění) a s ní související stavy
- štěňata s nedostatečným imunitním systémem
- léčebná výživa během a po prodělání virových, bakteriálních, plísňových i parazitárních chronických infekcí
- moduluje imunitní systém
- posiluje a zlepšuje vitalitu
- zlepšuje chuť k jídlu
- jako pomocná léčba při nádorových onemocněních