Slavomír Lener: „…mít na to od dětství“
Slavomír Lener, trenér národního týmu hokejistů, začal hned v úvodu vypočítávat, co je nezbytné pro každého kluka s hokejkou, pro každého, kdo chce vyniknout na ledě či na hřišti. „Talent, psychická výbava, tou rozumím i dobré rodinné zázemí, odolnost, cílevědomost, taky správný stravovací režim, řekl bych, že to je základ pro každého začínajícího hokejistu. Kluk by měl být, jak mi říkáme v hantýrce, chytrý rošťák. Měl by mít na to kombinovat a rozvíjet se, po všech stránkách.
Existuje obecný recept na dobrou kondici třeba i mladé sportovní hvězdy ?
Recept na dobrou kondičku je u každého jiný. Je jiný taky podle sezóny a někdy i podle trenéra, to hlavně zpočátku, v dětství. Později má každý svůj osobní recept. Je známo např., že Pavel Nedvěd si po tréninku ještě přidává svoji vlastní dávku aby byl O.K.
Do jaké míry může trenér inspirovat hráče pro intenzivní péči o kondici a o zdraví ?
Samozřejmě může. Nejde však nic striktně nařídit. Člověk sám musí mít zájem se udržovat, od toho se pak odvíjí taky jeho schopnost být déle na špici.Já jako trenér mohu poradit, ale většinou se na mě obrátí, až když mají nějaká zranění. Prevence je u nás obecně zanedbávanou oblastí, to platí u začínajících sportovců stejně jako u profesionálů. Mládí si ale myslí, že dělá všechno bezvadně.Pravda je, že kluby, kde ti mladí začínají, by na prevenci myslet měly. Už tam by je měly učit třeba i správné výživě. Co si budeme povídat, začne trénink, ráno kluci brzy vstávají, takže dost často jsou odkázáni jen na ty hamburgry na stadionu. To platí stejně u nás jako v NHL. Je ale fakt, že jsou i kluby, které zajišťují kvalitní výživu (podpůrné prostředky a vitaminy pro nadměrnou námahu pohybového aparátu). To u nás zatím není. Pro rostoucího kluka je to stejně důležité jako vlastní trénink. Se špatnou životosprávou není možné kvalitně trénovat a zvyšovat výkonnost.
Čím nejvíce trpí hráči, jakými potížemi? Jak na ně pamatuje trénink ?
V tréninku máme propracované metody. Jeho součástí je nejen základní gymnastika, strečink, plavání, ale i míčové hry. Ke zraněním však zákonitě dochází. Přetěžovány jsou hlavně klouby, šlachy, vazy, svalové úpony, páteř a některé zádové partie, to je fakt. Jenže v mládí si to člověk neuvědomí, ale tělo si to pamatuje a sčítá si to do stáří.Ze své vlastní zkušenosti vím, jak důležité je udržovat hlavně pohybový aparát. Hokejem jsou extrémně zatěžovány šlachy, vazy, kloubní chrupavky, to už od dětství, kdy kluk začne pravidelně trénovat. Tady by měla nastoupit prevence. Ta se ve stáří vyplatí. Třeba taková spolehlivá výživa na klouby a vazy by pro ně mohl být Gelmodel biosol . Ale kdo to v mládí chce slyšet? Často ani rodiče ani kluby na to bohužel nemyslí.
Jak myslíte na zdraví a stravovací režim Vy osobně ?
U nás doma jsme na to dva, manželka i já. Když mám možnost si vybrat v jídelníčku, tak zasahuju já. Ale patřím k lidem, kteří nemůžou být bez pohybu, hraju tenis, běhám, pohybuju se celkem pravidelně. Jsem ve věku, kdy už musím myslet více na sebe, takže i nějaké ty vitamíny a na pohybový aparát mám zmiňovaný Gelmodel biosol. Mám s ním svoje zkušenosti a nedám se ovlivnit žádnou bombastickou reklamou, že něco je super. Já vím své.Škoda, že se u nás neuvádí víc příkladů lidí, kteří si prodloužili aktivní život tím, jak žijí, jak o sebe pečují, jak jedí, jaké doplňky užívají. Chybí mi exaktní čísla. To by možná pomohlo i v přesvědčování mladých. Samozřejmě, že můžeme doporučovat, ale bylo by lepší, kdyby mluvila taky řeč čísel.Jsou lidi, kteří sportují do 70 let, jsou sporty, které se klidně v tomto věku dají provozovat, ale je to vždycky spíš věc náhody, když takový příklad někde uvidíte.
Myslíte si, že příklady táhnou, jak říkali předkové exempla trahunt ?
Samozřejmě! Bude-li kluk v rodině vidět to, čemu se říká pozitivní vzor, pohyb, aktivita, péče o sebe, později vzory kolem sebe, pak i trenérům talentovaných kluků se bude líp doporučovat, co dobrého udělat pro kondičku. Budou možná i lépe slyšet na doporučení, která dnes podceňují, ať už je to výživa anebo přetěžované klouby.
Co by jste poradil rodičům a všem, kteří pečují o sportovní dorost ?
V první řadě stavět na stejnou úroveň trénink a zdraví dítěte. Rodiče zaplatí celou výbavu a trénink, ale péče o zdraví kluka je někdy až poslední. To by měla být první investice - vitamíny, kloubní výživa atd.. Bohužel nejsou všude pravidelné lékařské prohlídky a zejména dorost by měl mít pravidelné kontroly. Je škoda, když musí talentovaný hráč již v útlém věku skončit s aktivní činností pro špatný zdravotní stav. Taky profesionál si může prodloužit svůj sportovní věk, když ví, co je správná životospráva a dokáže podle ní žít. I takové příklady mezi sportovci jsou.
Rozmlouval R.K.
GELMODEL PREMIUM
Indikace
- klouby – pojivová tkáň
- příjemná chuť
- vysoká stabilita
- lehká stravitelnost
- dlouhá trvanlivost
- garance kvality všech šarží