Trávící problémy ze zimní či jarní vycházky
Sněhová nadílka přináší našim psům mnoho radostí ale i starostí. Ve sněhu se dá krásně lumpačit, ale někoho i nepříjemně studí. Někdy dokonce namrzá na tlapky či dokonce štípe solným posypem. Svetr, omytí a nakrémování tlapek je snadná věc, ale co když sníh nebo „poklady“ v něm a pod ním ukryté způsobí něco horšího?
Častým případem pacientů veterinárních ošetřoven jsou v zimním a jarním období psi se zažívacími problémy zejména pak zvracením. Obvykle se jedná o následek olizování sněhu či ochutnávání uhynulých hlodavců či odpadků od lidí, které se pod sněhovou nadílkou nashromáždí.
Někteří psi ochutnávají jen ze zvědavosti či radosti, někteří musí “přečíst” značky ostatních psích kolegů. V praxi se občas setkáváme i s takzvanými „chronickými ochutnávači“, pro které není varováním žádný nepříjemný zážitek v podobě injekcí, hladovky či pobytu na hospitalizaci. Sníh či zbytky v něm ukryté mohou dráždit žaludeční sliznici chladem, mechanicky a v neposlední řadě obsahují celou řadu patogenních zárodků. V závislosti na obranyschopnosti psa se následně může rozvinout mírné podráždění žaludeční sliznice doprovázené krátkodobým zvracením, ale i vážný zánět žaludku a střev, který vyžaduje odborné ošetření.
Jak v případě zažívacích problémů postupovat? Jedná-li se o mírné zvracení bez příměsi krve, které není doprovázeno změnou celkového stavu psa (tj. zvýšenou teplotou, únavou a podobně) stačí obvykle jednodenní hladovka, podání slabého černého čaje (v případě odmítnutí převařené vody pokojové teploty) a klidový režim (venčení pouze na krátkém vodítku, zamezení dalšího ochutnávání, dle aktuálních podmínek svetr či kabátek). Obdobná opatření obvykle pomohou i u slabého průjmu. Pokud ale domácí terapie nezabere během 24 hodin nebo se stav psa během této doby zhorší, pokud se ve zvratcích či stolici objeví jen stopa krve, nebo pokud je zvíře malátné, spavé nebo neudrží v žaludku ani tekutiny, neprodleně navštívíme veterinárního lékaře.
A jak “ochutnávací nevolnosti” předcházet? Snaha o omezení požírání sněhu a odpadků je samozřejmostí. Pokud nepomůže slovní upozornění, je někdy nutné u “chronických ochutnávačů “ dokonce venčení s náhubkem, který oblepíme leukoplastí nebo na něj navlíkneme ponožku, aby pes nemohl vystrčit jazyk. U psů, kteří trpí opakovaně mírným podrážděním žaludku, lze podávat preparáty, které chrání žaludeční sliznici a stabilizují vnitřní prostředí v žaludku i střevech. Osobně považuji za výhodu, pokud se jedná o preparáty na přírodní bázi. Mezi takové patří např. VETGASTRIL či VETREGUL GEL. Tyto preparáty ochraňují žaludeční a střevní sliznici a stabilizují střevní mikroflóru, čímž podporují lokální obranyschopnost trávícího aparátu. Jejich předností je pro mnoho majitelů forma, ve které jsou přípravky k dispozici. Jedná se o gel v lahvičce s dávkovačem, což umožňuje snadné podávání požadovaného množství preparátu spolu s krmivem.
VET-REGUL GEL
Indikace
- nerovnováha střevní mikroflóry
- akutní i chronický průjem, zácpa
- koprofágie, nadýmání, gastritida, gastroenteritida
- zánět tlustého střeva
- IBD (zánětlivé onemocnění střev), malabsorpce, špatné trávení
- redukce zápachu výkalů a moči
- střevní parazitární nákazy
- chomáčky chlupů v zažívacím traktu